Korraliku laste turvavarustuse õige kasutamine säästab elusid

Lapsevanema ülesanne on tagada oma laste ohutust igas olukorras nii palju kui on tema võimuses. Kõik me arvame, et oskame suurepäraselt juhtida autot ja õnnetused ei juhtu meiega. Loodetavasti ei juhtugi. Kuid kahjuks ei või me kunagi teada, mida toob ette järgmine liiklusolukord ja kui  osav või ettevaatlik on vastutulev sõidukijuht .

Lapse turvaiste ei saa olla vaid kohustuslik ese autos, et politsei trahvi ei teeks, vaid on hädavajalik, kaitsmaks Teie lapse elu  ja tervist.

Sobiva turvavarustuseta on laps autos kaitsetu. Sama kehtib ka lapse kohta, kes on kinnitatud vaid täiskasvanu turvavööga või kui kasutatakse lapse mõõtmetele mitte vastavat või ebakvaliteetset turvavarustust. Samad ohud võivad kaasneda turvavarustuse valest kasutamisest.

Kokkupõrge kiirusel 50 km/h on võrdne sõiduki kukkumisega ca 12 m kõrguselt ehk kolmekorruselise maja kõrguselt. kokkupõrke hetkel sõidukis asetsevate asjade ja inimeste kaal suureneb 40 korda. Näiteks 15 kg lapse kaal on hetkega 600 kg.  Kas täiskasvanu suudab hoida kätes kinni 600 kg kaaluvat betoonist paneeli?

Mõningad soovitused, et meie lapsed jääks liikluses ellu:

1. Väikesed lapsed peaksid autos sõitma seljaga sõidusuunas nii kaua kuni see on võimalik (kuni 4 - 5 eluaastani).

Seljaga sõidusuunas sõitmine on kaks korda ohutum kui näoga sõidusuunas sõitmine, , sest lapse pea on võrreldes tema kehaga raske (lapse pea moodustab neljandiku kogu kehast , täiskasvanul aga ainult 6 %). Väikesed lapsed ei ole miniatuursed versioonid täiskasvanutest. Nende  selgrood ja kaelalülid on väljaarenemata ning asetsedes näoga sõidusuunas on oht neid vigastada. Avarii korral põrkub seljaga sõidusuunas istuva lapse keha vastu tooli seljatuge ning kahjustused kaelale ja peapiirkonnale on tunduvalt väiksemad kui näoga sõidusuunas istuval lapsel. Lapse sõidutamisel esiistmel seljaga sõidusuunas tuleb välja lülitada turvapadi. Vastasel juhul võib see saada kokkupõrkel saatuslikuks.

1. Laste turvatool või turvahäll peavad vastama lapse pikkusele ja kaalule.

Grupp

Kaaluvahemik kilogrammides

Ligikaudne vanusevahemik

0-10 kg

0-11 elukuud

0-13 kg

0-15 elukuud

9-18 kg

9 kuud – 4 eluaastat

15-25 kg

3-7 eluaastat

22-36 kg

6-12 eluaastat

Ohtlik ei ole see, kui jalad ulatuvad üle turvahälli, vaid see, kui pea ulatub üle seljatoe serva.

1. Kaalule ja pikkusele vastavast turvatoolist või hällist ei ole kasu, kui see ei ole korrektselt kinnitatud ja kui laps ei ole korralikult kinnitatud turvaseadme rihmadega.

Nagu eelpool mainitud, tekivad kokkupõrkel suured jõud ja kinnitamata turvatoolist või selle rihmade nõrgast kinnitamisest ei ole kasu ning laps võib sealt kergesti välja lennata ja saada raskelt viga.  Mida tugevamalt rihmi pingutada, seda väiksem on oht, et kokkupõrkel laps sealt välja lendab.

1. Kasutage kvaliteetseid tooteid.

Turvahälli ja turvatooli soetamisel uurige andmeid tootja kohta ning kasutajate tagasisidet. Lisaks võib interneti avarustes leida turvatoolide teste. Pärast traagilist liiklusõnnetust on hilja mõelda, mis saanuks, kui oleksin turvatoolile kulutanud 25eurot rohkem ja ostnud kvaliteetsema toote.

Kindlasti ei tohi kasutada nn sangadeta peppualust. Selline alus kaob kokkupõrke hetkel silmapilk lapse alt ja selle järel lendab laps rihmade alt järgi. Sellisest seadmest on sama palju kasu, kui tavalisest padjast, mis asetatkse lapse istmiku alla.

ÕIGE

VALE

Turvateste võib leida leheküljelt: http://turvatool.blogspot.com.ee/2015/05/adac-2015-testid.html

Liiklusseaduse järgi,  ei olealla kolmeaastase lapse takso tagaistmel sõidutamisel turvaseadme kasutamine kohustuslik. Alla kolmeaastast last tohib takso tagaistmel sõidutada täiskasvanud sõitja süles tingimusel, et last süles hoidev sõitja on turvavööga nõuetekohaselt kinnitatud ja tema süles on üks laps. Vanemate kui kolmeaastaste laste sõidutamisel takso tagaistmel tuleb vähemalt üks laps kinnitada turvavöö padja ja sõltuvalt lapse kasvust kas täiskasvanu turvavöö või ainult selle vöörihmaga või muu nõuetekohase turvaseadmega. Ülejäänud laste sõidutamisel takso tagaistmel tuleb kasutada vähemalt täiskasvanu turvavöö rihma.

Juhin tähelepanu, et kahepunkti turvavööga ei tohiks last sõidutada. Kokkupõrkel võib murduda selgroog kaheks ja tagajärjed võivad olla traagilised.

Ohutut liiklemist ja tervist Teie lastele.