Kolmapäeval lastakse Maardu järve 500 linaski maimu

Kolmapäeval, 27. septembril, asustatakse Maardu järve 500 Otepää kalakasvanduses koorunud ja kasvatatud linaski maimu.  Kalad lastakse vette kl 15.00 Maardu järveäärse linnaosa supelrannas.

Maardu linnapea Vladimir Arhipovi sõnul on Maardu järves on varasemate talvede jooksul esinenud hapnikuvaegust ning paraku ka erinevate kalaliikide suremust. „Kalad on oluline osa järve ökosüsteemist, selle tõttu teeme kõik selleks, et hoida Maardu järves looduslikku tasakaalu," sõnas linnapea. „Linask on levinud kala kogu Eestis ning on liigina väga vastupidav - talub väga edukalt hapnikuvaest ja haput vett. Samuti on linask kõrgelt hinnatud maitsva liha tõttu kalameeste seas, selletõttu meiepoolne valik sai langetatud linaski kasuks,"- lisas ta.

Linask on karpkalaliste seltsi kuuluv mageveekala, mis eristub teistest veekogu asukatest oma küllastunud kuldse värvi poolest. Linask on väga vähenõudlik kala ja talub hästi nii vee happelisust kui ka madalat vee hapnikusisaldust. Maardu järve toitainerikkus peaks tagama linaskile enam kui piisava loodusliku toiduvaru.  Enne suguküpseks saamist kasvab linask üpris kiirelt, igal aastal suureneb tema pikkus umbes 6 cm, hiljem selline kasvutempo aeglustub. Viiendal eluaastal saavutab ta pikkuse 30 cm ja kaalu 900–1200 g. Kaheksandal aastal on tema kaal umbes 2 kg, pikkus üle 40 cm.

Maardu järve uusasukad pärinevad Vaba Kala kalafarmist, on valdavalt 25-50 grammi raskused ning kuni 5-10 sentimeetri pikkused. Linaski maimud transporditakse hapnikuga rikastatud vett sisaldavate kilekottidega ( ca 100-200 linaskit kotis ) ning valatakse veepiiri lähedal otse järve. Enne maimude vette laskmist ühtlustatakse vee temperatuurid anumates ja järves, et tagada kaladele sujuvat üleminekut kunstlikust keskkonnast loodulikku.

Üle 30 aastase töökogemusega kalafarmi Vaba Kala (Aqualilium OÜ) tegevuse üheks eesmärgiks on populariseerida mageveekalade ja vähkide asustamist veekogudesse. Veekogude omanikele ja kõigile huvilistele pakutakse kompleksset teenust alates väga laias valikus elus mageveekalade ja jõevähkide müügist kuni veekogude loomise ja/või parendamiseni välja.