Maardu linn annab biogaasitehasele tingimustega ehitusloa

Tänasel Maardu linnavalitsuse istungil otsustati anda EKT Ecobio OÜle aadressile Vana-Narva mnt 26 biogaasitehase rajamiseks ehitusluba, millele on määratud keskkonnahäiringute vältimiseks, vähendamiseks ja leevendamiseks mõeldud kõrvaltingimused. Keskkonnamõju minimeerimiseks ja Maardu elanikele kindlustunde tagamiseks sõlmisid Maardu Linnavalitsus ja EKT Ecobio OÜ koostöölepingu.

„Regulaarne lõhnahäiring on olnud Maardu linnale suureks mureks juba aastaid ning linnarahva huvide eest seismine on meie absoluutne prioriteet. Seoses plaanitava biogaasitehasega olime väga skeptilised ja ettevaatlikud, seetõttu küsisime arendajalt hulgaliselt lisaküsimusi, et linnal oleks täielik selgus ettevõtte toimimisest ja kestev ülevaade selle tegevusest ka edaspidi," sõnas Maardu linnapea Vladimir Arhipov. „Kuna tegemist on Maardu jaoks ettevõttega, millel on oluline mõju meie linna elukeskkonnale, vajasime täiendavaid garantiisid, et biogaasi tootmise käivitamine ei too negatiivseid mõjusid ning linnas säilib tervislik ja loodushoidlik elukeskkond.  Seetõttu määrasime ehitusloale kõrvaltingimusi ja sõlmisime ettevõttega koostööleppe – linnavalitsuse jaoks ei lõpe tehasega kokkupuude vaid ehitusloa ja kasutusloa väljastamisega. Lisaks eelnimetatud kokkulepetele plaanib linn paigaldada Maardu territooriumile nn e-nina, et mõõta õhukvaliteeti.," lisas linnapea.

Ehitusloa kõrvaltingimused näevad ette, et biojäätmete vastuvõtuala ventilatsiooni heitõhk juhitakse läbi filtersüsteemi, mille efektiivsus lõhnahäiringuid põhjustavate ainete väljafiltreerimisel on vähemalt 95%. Filtersüsteemi läbinud heitõhk peab olema suunatud  täiendavalt põletusseadmesse. Аrendaja peab pärast heitõhu põletusseadme spetsifikatsiooni ning eeldatava kasutusaja selgumist vajadusel taotlema asjakohase keskkonnaloa ning kasutama mürarikastel tehnilistel seadmetel mürasummutajaid. Samuti soovib linnavalitsus olla veendunud, et biogaasijaama ventilatsiooni heitõhu filtersüsteem vastab 95%  efektiivsuse määrale ning et sellisele spetsifikatsioonile vastav süsteem on antud objekti ehitajale tarnitud.

Koostööleppe kohaselt peab EKT Ecobio esitama keskkonnaloas nõutud seirete läbiviimisel seireandmed Maardu Linnavalitsusele ning  viivitamatult teavitama Maardu linna kõikidest tehases toimuvatest riketest, õnnetustest või muudest sündmustest, kui need toovad kaasa õhukvaliteedi piirväärtuse lubamatu ületamise või põhjustavad olulise keskkonnahäiringu tekkimise.

Vastavalt uuele jäätmeseaduse muudatusele, mille Riigikogu kiitis 21.04.2021 heaks, peavad kohalikud omavalitsused korraldama biojäätmete tekkekohal liigiti kogumise või ringlussevõtu. Koostööleppe kohaselt on EKT Ecobiol kohustus tagada Maardu linnas tekkinud biojäätmete (biolagunevate köögi- ja sööklajäätmed ning aia- ja haljastusjäätmete) vastuvõtmine tavalise hinnakirjaga võrreldes soodustingimustel.

Koostöölepe näeb ette ka biogaasitehase arendaja koostööd kohaliku kogukonnaga ning rohelise mõtlemise ja puhta keskkonna teemaliste algatuste ja initsiatiivide toetamise kohustust. Tulevikus korraldakse kord aastas maardulastele tehase lahtiste uste päev, et linlased saaksid oma silmaga jäätmekäitlusest ja selle keskkonnahoidlikkusest hea ülevaate.

2020. aasta suvel esitas ettevõte EKT Ecobio OÜ Maardu Linnavalitsusele taotluse biogaasijaama ehitusloa saamiseks ning 2020. aasta septembris Keskkonnaametile taotluse biogaasijaama käitamiseks keskkonnaloa saamiseks. Keskkonnaametile esitati tulevase jaama tehniliste näitajate analüüs, mille alusel amet väljastas märtsi lõpus ettevõttele tähtajatu keskkonnaloa. Tehase valmimisel võib seal käidelda köögi- ja sööklajäätmeid ning aia- ja haljastusjäätmeid, kuid summarselt ei tohi neid olla rohkem kui 20000 tonni. Tehase toodang on gaasivõrgukõlbulik biometaan ning põllumajanduses väetisena kasutatav kääritusjääk.

Projekti toetab 3,9 miljoni euroga Keskkonnainvesteeringute Keskus ning riiklik finantseerimisasutus KredEx annab Eesti Keskkonnateenused ASile Maardusse biogaasitehase rajamiseks 5 miljonit eurot erakorralist investeerimislaenu. Tehase rajamise koguinvesteering on 13 miljonit eurot.