Maardu võttis vastu Hiina delegatsiooni

6-8. septembril viibis Maardus visiidil Hiina Changchuni linna ametlik delegatsioon, mille koosseisu kuuluvad kõrged ametnikud linna ja Chaoyangi linnarajooni valitsustest. Eestit külastati sooviga tihendada omavahelist majanduslikku ja keskkonnaalast koostööd.

Teisipäeval, 6. septembril, saabus Eestisse Maardu Linnavalitsuse kutsel Hiina delegatsioon Changchun linnast, kes tutvus Maardu linna, selle transiidiobjektide ja jäätmete taaskasutusvõimalusega.  Külalised kohtusid Maardu Linnavalitsuse juhtkonnaga ning saanud ülevaadet Maardust kui atraktiivsest ja suure arengupotentsiaaliga transiidi piirkonnast, mille olulisus veelgi kasvab Rail Baltic projekti käivitamisega. Kohtumise raames arutati koostöö ja ärikontaktide tihendamise võimalusi.

Kahepäevase visiidi käigus külastati Tallinna Sadama Muuga sadamat, mis on tänu oma soodsale asukohale ja heale ühendusele sisemaaga Eesti oluline ja arengupotentsiaalirohke transiidikeskus ja piirkonna majandusliku arengu hooandja. Delegatsioon külastas samuti Iru elektrijaama ning tutvus selle jäätmeenergiaplokiga. Hiinlased tundsid suurt huvi uudse ja keskkonnasäästliku lahenduse vastu, mis võimaldab muunduda elektriks ja soojuseks ligi 85% jäätmetes sisalduvast energiast.  Elektrijaama juhtkonnaga arutati  Eesti ja Hiina kogemust jäätmetöötluses ning  käsitleti  võimalike lahendusi aktuaalsetele keskkonna probleemidele  sotsiaalsete, majanduslike ja tehnoloogiliste muutuste valguses.

„Changchun ja Maardu linnade ees seisavad sarnased väljakutsed keskkonna säästmise, infrastruktuuri, tööstuse ja transiidi arendamise vajaduse näol. Oleme valmis koos otsima lahendused aktuaalsetele  küsimustele ning omalt poolt aitame kaasa võimalikult sujuvale ja tulemuslikule koostööle," -ütles Maardu linnapea Vladimir Arhipov. „Hiinlased on meie transiidi sektorist väga huvitatud ja näevad siin suurt potentsiaali. Rahvusvahelised ärikontaktid ja koostöövõimalused võimaldavad suurendada Maardu konkurentsivõimet, arendada linna tervikuna ja luua uusi töökohti," lisas Arhipov.

Pea 8 miljoni elanikuga Changchuni linn on Jilini provintsi pealinn Kirde-Hiina, mis on tuntud oma transpordi- ja põllumajandus-masinatööstuse poolt ning on Hiina filmitootmise keskus. 2004. aastast on Changchun Maardu linna hea koostööpartner majanduse, kaubanduse, kultuuri ja spordi valdkonnas.