Uudised ja teated

« Tagasi

Maardus avati pidulikult mälestuskabel

Täna toimus Maardu kalmistu memoriaalosas Teise maailmasõja ajal langenute mälestuskabeli, mis ehitati 2020. aasta suvel eraviisiliste annetuste toel, pidulik avamistseremoonia. Maa koos kabeliga anti üle Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku kasutusse.

Mälestuskabeli avamine on ajastatud Maardu 40. aastapäevale, mida linn tähistab 17. juulil. Sakraalehitise avatseremoonial osalesid koos linnavalitsuse, diplomaatiliste esinduste ja partnerorganisatsioonide esindajatega ka veteranid ja ehituse sponsorid.

„Põlvkonnad vahetuvad, kuid mälestus meie esivanemate kangelasteost püsib mitte ainult inimeste südames, vaid ka kabelis, mis nüüd täiendab ja kaunistab meie kalmistu memoriaalosa," ütles Maardu linnapea Vladimir Arhipov. „Tänan südamest kõiki, kes meie üleskutsele vastasid ja jõukohase summaga kabeli ehitamist toetasid. See on tõesti rahvalik projekt, mis ühendas paljusid inimesi," lisas ta.

2019. aasta jaanuaris otsustas Maardu linnavalitsus ehitada Maardu kalmistule õigeusu mälestuskabeli. Samal aastal toimus ka arhitektuurikonkurss ja valiti välja tulevase kabeli projekt. Möödunud suvel kuulutas kodanikuühendus Maardu Memory MTÜ välja ehitamiseks raha kogumise. Ehituse kogumaksumus ulatus ligikaudu 70 000 euroni, millest praegu on kogutud umbes 62 800 eurot.

Alates 2005. aastast viiakse Maardu kalmistul läbi sõdurite säilmete ümbermatmist, mille otsingurühmad on Eesti eri paigust leidnud. Tänaseks on kalmistu memoriaalis puhkepaiga leidnud 1285 sõduri säilmed.